Results 2021-22

19 September: Enigma Landspeeder Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Ian Vallance 4:57:47 16 45.61% 150th marathon

19 September: Rutland Half Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Mathew Bone 2:06:50 192 47.27% SB

19 September: Rutland Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
John Ackroyd 4:19:18 71 Silver 56.31% SB

17 September: Enigma Retro Cars Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Ian Vallance 4:37:23 14 Marble 48.96% SB

12 September: Dorney Lake 20

Name Time Position
Tim Loutit 3:15:52 147

12 September: Dorney Lake 24

Name Time Position
Roslyn Loutit 3:22:10 22 1st FV50
Rhiannon Loutit 3:23:54 23

12 September: Great North Run

Name Time Position Standard Age Grade
Abigail Branston 1:33:55 1229 Diamond 70.49% PB
Kayleigh Draper 1:47:27 4468 Silver 61.28% SB
Charlotte Sortwell 2:14:18 15921 Marble 49.34% SB

12 September: Twin Lakes 10

Name Time Position Standard Age Grade
Amy Rickards 1:49:38 63 45.36% SB

12 September: Twin Lakes 20

Name Time Position
Darren Maddison 2:19:46 17
Steve Megson 3:01:44 137
Gemma Toogood 3:29:36 232

11 September: Vitruvian Triathlon

Name Time Position
Caroline Woods 5:44:56 139

9 September: Club Handicap

Name Time Position Standard
Joe Bennett 12:51 1 Silver
Han-Ru Fan 23:39 Q
Nick File 13:24 2 Gold
Ryan Toone 16:39 Q
Andrew Christophi 18:09 Q
Leah Capon 20:14 Q Marble
Jo Dawkins 21:59 3 Bronze
Rob Coles 17:06 4 Silver
David Towns 18:17 5 Gold
Darren Ellis 15:08 6 Marble
Karen Freeman 18:23 7 Diamond
Simon Hunt 14:24 Q Gold
Kathryn Hawkswell 17:24 8 Diamond
Mathew Bone 16:47 9
Adam Blake 20:31 10
Geoffrey Clark 23:22 Q Marble

9 September: Police Sport UK 10 Mile Road Championships

Name Time Position Standard Age Grade
Mike Branston 1:08:53 35 Gold 71.38% SB

5 September: Bedford 20

Name Time Position
Charlotte Sortwell 4:07:00 284

5 September: Wissey Half

Name Time Position Standard Age Grade
Darren Hillier 1:24:35 20 Silver 71.80% SB
Mike Branston 1:28:11 30 Gold 74.03% SB
Darren Maddison 1:29:33 36 Silver 71.13%
Jacob Drury 1:31:25 45 Bronze 64.81% SB
Carl Baron 1:32:53 49 Silver 68.02%
Abigail Branston 1:35:01 58 Diamond 69.67% PB
Joe Bennett 1:40:09 83 Marble 59.83% PB
Roslyn Loutit 1:42:27 98 Platinum 79.68% SB 1st FV55
Gina Crane 1:43:50 109 Diamond 68.04% SB
Rhiannon Loutit 1:45:43 122 Gold 62.30% PB
Steve Megson 1:50:24 145 Marble 55.87% SB
Gemma Toogood 1:59:56 184 Silver 55.61% SB
Tim Loutit 2:00:04 185 Bronze 58.25% SB
Anne Coles 2:31:49 257 Bronze 46.54%
Joanne Baron 2:44:25 272 44.80%

4 September: Bedford Spring Half Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Hugh Burton 1:43:11 44 Silver 66.02% SB

4 September: Bedford Twilight 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Jayne Stringer 1:08:19 463 45.16%

28 August: Belvoir Castle 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Jo Gooding 1:03:32 249 Bronze 54.09% SB

28 August: Belvoir Castle 5k

Name Time Position Standard Age Grade
Darren Wells 18:24 1 Gold 71.65%
Darren Hillier 18:39 2 Silver 72.12%
Joe Bennett 20:06 4 Bronze 64.84%
Darren Maddison 20:28 5 Silver 68.73%
Sam Pettitt 20:45 6 Bronze 63.21%
Abigail Branston 21:40 7 Diamond 68.54% 1st Lady
Hugh Burton 22:09 8 Silver 67.64%
Karen Freeman 28:30 31 Gold 61.11%

22 August: Oundle 20

Name Time Position
Claire Piercy 2:46:29 98
Sue Harlow 2:51:20 120
John Ackroyd 3:10:22 184
Amy Maxwell 3:53:14 268

22 August: Thorney 5

Name Time Position Standard Age Grade
Mike Branston 30:58 10 Diamond 76.91%
Joe Bennett 31:46 12 Silver 67.89%
Abigail Branston 34:13 23 Diamond 71.02% PB
Lucy Branston 40:45 49 Junior SB
Lesley Harwood 41:19 52 Platinum 76.76%
Karen Freeman 42:24 56 Diamond 67.14% 1st LV50
Gary Masters 42:41 63 Marble 56.23% SB
Anne Meadows 49:49 98 Gold 60.22% SB
Nikki Fox 53:13 110 Bronze 50.30% SB

21 August: Nottingham 5000m Track Challenge

Name Time Position Standard Age Grade
Hugh Burton 19:35 6 Diamond 76.51% SB

15 August: Kimbolton Castle Half Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Caroline Woods 1:37:26 54 Diamond 69.81%
Ian Vallance 2:02:53 197 53.13% SB
Amanda Margerson 2:22:05 287 Bronze 52.48% SB

8 August: Enigma Z-Cars Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Ian Vallance 4:57:33 11 45.64%

1 August: London Landmarks Half Marathon

Name Time Standard Age Grade
Carl Baron 1:32:19 Silver 68.44% SB
Amanda Britton 2:13:18 Silver 55.26% SB
Anne Coles 2:24:32 Bronze 48.88% SB
Joanne Baron 2:26:34 Bronze 50.26% SB

1 August: Wellingborough 5

Name Time Position Standard Age Grade
Darren Wells 29:25 13 Gold 74.11% PB
Darren Hillier 29:50 15 Gold 74.53% PB
Mike Branston 30:25 20 Diamond 78.30% SB
Joe Bennett 31:24 31 Silver 68.68% SB
Hugh Burton 32:27 41 Diamond 76.37% SB
Abigail Branston 34:32 60 Diamond 70.37%
Steve Megson 36:27 73 Bronze 61.91% SB
Darren Ellis 38:42 86 Marble 56.33%
Karen Freeman 41:46 99 Diamond 67.28% SB
Steve Joy 43:32 106 52.64%
Raeanne Elliott 46:12 112 Silver 54.11% SB
Jo Gooding 46:40 117 Silver 58.04% SB
Amy Rickards 50:09 124 Marble 48.32% SB
Emily Hawke 50:36 126 Bronze 50.86% SB

31 July: Virtual Handicap

Name Time Position Standard
Ben Jackson 14:57 1 Marble PB
Nikki Fox 23:26 Q Marble SB
Nina Wright 19:58 2 Silver
Barbara Johnson 18:53 3 Platinum SB
Sam Pettitt 14:01 4 Bronze SB
Raeanne Elliott 18:27 5 Silver
Jo Dawkins 22:20 6 Bronze
Rob Smith 16:24 7 Marble SB
Lesley Harwood 16:57 8 Platinum
Joanne Baron 20:32 9 Silver
Richard Smith 17:24 10 Bronze
Barrie Cull 23:20 11 Bronze
Emily Hawke 21:31 12 Marble
Sharron Toms 20:00 Q Silver SB

25 July: Endure 24

Lap Name Time
1 Charlotte Sortwell 00:49:13
2 Jon Sortwell 00:53:36
3 Clare Irwin 00:45:53
4 Mat Bone 00:40:48
5 Ian Vallance 00:43:54
6 Hugh Burton 00:37:36
7 Hugh Burton 00:38:31
8 Jayne Stringer 01:02:23
9 Charlotte Sortwell 00:53:14
10 Jon Sortwell 00:57:22
11 Ian Vallance 01:34:09
12 Mat Bone 00:44:25
13 Mat Bone 00:50:11
14 Charlotte Sortwell 00:56:08
15 Clare Irwin 04:14:22
16 Mat Bone 00:49:10
17 Charlotte Sortwell 00:57:30
18 Ian Vallance 00:44:45
19 Hugh Burton 00:38:05
20 Hugh Burton 00:39:03
21 Jayne Stringer 01:03:10
22 Clare Irwin 00:52:17
23 Mat Bone 00:51:35
24 Charlotte Sortwell 00:54:41

18 July: Bedford 10k

Name Time Standard Age Grade
Karen Freeman 54:29 Diamond 64.67%

18 July: Phoenix Explorer Marathon

Name Time Standard Age Grade
Ian Vallance 6:18:02 35.93%

7 July: Virtual Standards League – July 1 mile

Name Time Position Standard
Daniel Snipe 5:08 1 Diamond SB
Darren Wells 5:13 2 Gold SB
Joe Bennett 5:17 3 Silver SB
Kayleigh Draper 5:44 4 Diamond SB
Roslyn Loutit 6:13 5 Platinum SB
Geoff Brown 6:46 6 Diamond SB
Kevin Peel 7:00 7 SB
David Towns 7:21 8 Diamond SB
Anne Coles 7:21 8 Diamond SB
Gemma Toogood 7:22 10 Silver SB
Sean Murphy 7:30 11 Bronze SB
Raeanne Elliott 7:36 12 Silver SB
Amelia Devine 7:50 13 Junior SB
Amanda Britton 8:19 14 Gold SB
Amy Maxwell 8:36 15 Bronze SB

7 July: Virtual Standards League – July 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Hugh Burton 44:08 1 Silver 70.69%
Abigail Branston 44:59 2 Diamond 67.69%
Wendy Freeman 47:50 3 Diamond 68.68% SB
Alex Devine 48:48 4 Marble 56.90% SB
Duncan Jackson 49:21 5 Marble 57.99% SB
Claire Piercy 49:43 6 Diamond 68.25%
Lesley Harwood 52:17 7 Platinum 76.06% SB
Barbara Johnson 52:39 8 Platinum 85.28% SB
Tracy Farrow 52:54 9 Gold 59.26% SB
Kirstin Homewood 55:59 10 Silver 57.16% SB
Lesley Coles 56:20 11 Diamond 62.54% SB
Karen Freeman 56:55 12 Gold 61.90%
Charlotte Cole 57:05 13 Bronze 54.31% SB
Anne Meadows 1:02:00 14 Gold 59.87% SB
Nina Wright 1:02:32 15 Silver 54.96% SB
Anna Devine 1:05:39 16 Marble 49.15% SB
Adrian Flintoft 1:02:39 16 49.00% SB
Charlotte Sortwell 1:06:00 18 46.26%
Joanne Baron 1:07:28 19 Bronze 50.30%
Jo Dawkins 1:08:39 20 Bronze 47.85% SB

7 July: Virtual Standards League – July 5 mile

Name Time Position Standard Age Grade
Darren Maddison 30:12 1 Gold 76.43% PB
Stuart Hodgkinson 31:10 2 Diamond 78.24% SB
Darren Hillier 31:29 3 Silver 70.14% SB
Chris Yates 32:44 4 Silver 69.50% PB
Jacob Drury 33:46 5 Bronze 63.23%
Carl Baron 33:55 6 Silver 68.06% SB
Sam Pettitt 36:28 7 Marble 59.46% SB
Rhiannon Loutit 38:07 8 Gold 63.53% SB
Steve Megson 38:47 9 Marble 58.19% SB
Darren Ellis 39:09 10 Marble 55.68%
Helen Joyce 41:23 11 Silver 60.09% SB
Rob Coles 44:50 12 Bronze 56.69%
Olga Barannikova 45:45 13 Bronze 54.06% SB
Barrie Cull 52:14 14 Bronze 59.00% SB
Carol Riley 52:16 15 Gold 60.68%

7 July: Virtual Standards League – July 5k

Name Time Position Standard Age Grade
Keith McCarthy 19:02 1 Diamond 75.66% SB
Mike Halcomb 21:07 2 Silver 67.17% SB
Andy Savage 22:13 3 Gold 70.97% SB
Ben Jackson 22:35 4 Marble 60.00% SB
Simon Hawkswell 22:45 5 Silver 66.45% SB
Colin Wright 22:58 6 Silver 65.24% SB
Tim Loutit 23:53 7 Silver 64.34% SB
Steve Joy 24:03 8 Marble 57.59% SB
Kathryn Hawkswell 24:06 9 Diamond 65.91% SB
Ian Vallance 24:20 10 Bronze 59.18% SB
Richard Smith 24:35 11 Bronze 61.97% SB
Paul McCarthy 25:35 12 Marble 57.20% SB
Rob Smith 25:55 13 Marble 54.73% SB
Helena Potgieter 27:38 14 Bronze 53.62% SB
Amanda Margerson 30:09 15 Silver 54.95% SB

4 July: Fen Gallop 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Ben Jackson 56:49 149 49.63%
Karen Freeman 56:55 153 Gold 61.90%
Ian Vallance 56:59 154 Marble 52.59%
David Towns 56:59 155 Silver 65.17% SB

4 July: Holkham Half Ironman

Name Time Position
Caroline Woods 5:47:04 547

4 July: Peterborough Summer 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Joe Bennett 42:32 13 Bronze 63.79%
Abigail Branston 44:59 19 Diamond 67.69% SB
Jo Gooding 1:04:03 74 Bronze 52.98% SB

27 June: Virtual Handicap

Name Time Position Standard
Ben Jackson 15:11 1 Marble PB
Hugh Burton 13:20 2 Diamond PB
Roslyn Loutit 14:38 3 Platinum PB
Jo Dawkins 22:10 4 Bronze
Joanne Baron 20:00 5 Silver PB
Raeanne Elliott 18:24 6 Silver
Darren Ellis 14:57 7 Marble
Jo Gooding 20:43 Q Marble
Lesley Harwood 16:55 8 Platinum
Gemma Toogood 17:06 9 Silver
Richard Smith 16:58 10 Bronze
Barrie Cull 21:56 11 Bronze
Barbara Johnson 19:18 12 Platinum
Jacob Drury 14:31 13 Bronze
Nina Wright 20:40 14 Silver
Rob Smith 16:39 15 Marble
Sam Pettitt 15:04 16 Marble

26 June: MK Half Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Darren Maddison 1:26:12 30 Gold 73.30% SB
Steve Megson 1:53:40 316 Marble 54.27% SB
Karen Freeman 2:15:29 772 Silver 56.44% SB

20 June: Green Wheel Relay

NAME TIME POSITION
Done and Dusted 05:20:41 1st Mixed Team
Darren Hillier 00:53:20 Leg 1
Sue Harlow 00:31:18 Leg 2
Joe Bennett 00:40:41 Leg 3
Darren Wells 00:52:12 Leg 4
Darren Maddison 00:52:57 Leg 5
Kayleigh Draper 00:52:02 Leg 6
Roslyn Loutit 00:38:11 Leg 7
Yaxley Men 05:37:18
Chris Yates 00:58:31 Leg 1
Darren Ellis 00:30:55 Leg 2
Sam Pettitt 00:43:25 Leg 3
Matt Lauch 00:53:51 Leg 4
Carl Baron 00:57:10 Leg 5
Dean Longman 00:54:43 Leg 6
Hugh Burton 00:38:43 Leg 7
The Secret Seven 06:15:13
Wendy Freeman 01:05:33 Leg 1
Karen Ives 00:36:42 Leg 2
Colin Wright 00:47:26 Leg 3
Mathew Bone 01:10:49 Leg 4
Simon Brown 00:53:04 Leg 5
Claire Piercy 00:58:53 Leg 6
Geoff Brown 00:42:46 Leg 7
Cow Hurdlers 06:45:59
Kathryn Hawkswell 01:08:58 Leg 1
Michael Branston 00:29:02 Leg 2
Karen Freeman 00:54:40 Leg 3
Abbie Branston 01:05:30 Leg 4
Helen Joyce 01:11:08 Leg 5
Amanda Britton 01:04:17 Leg 6
Anne Coles 00:52:24 Leg 7
Wheely Young Ones 07:07:42
Rob Coles 01:07:13 Leg 1
Bob Smith 00:43:59 Leg 2
Sarah Smith 00:57:07 Leg 3
Tracy Farrow 01:14:52 Leg 4
Gavin Farrow 01:07:54 Leg 5
Kirstin Homewood 01:08:19 Leg 6
Lesley Coles 00:48:18 Leg 7
Devine Intervention 07:08:13
Richard Carpenter 01:14:54 Leg 1
Anna Devine 00:42:57 Leg 2
Steve Megson 00:47:54 Leg 3
Simon Hawkswell 01:03:15 Leg 4
Steve Megson 01:17:51 Leg 5
Dawn Friend 01:22:15 Leg 6
Alex Devine 00:39:07 Leg 7
Yaxley Birds 08:01:06
Tash Beebe 01:14:19 Leg 1
Joanne Baron 00:45:37 Leg 2
Amanda Margerson 01:04:23 Leg 3
Edyta Nightingale 01:28:33 Leg 4
Emily Hawke 01:25:51 Leg 5
Charlotte Cole 01:12:55 Leg 6
Raeanne Elliott 00:49:28 Leg 7

20 June: Sandringham Half Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Caroline Woods 1:35:07 53 Platinum 71.51% SB
Gemma Toogood 2:01:57 421 Silver 54.50% SB
David Towns 2:04:57 458 Gold 65.35% SB
Olga Barannikova 2:07:05 480 Bronze 52.94% SB

13 June: Sublime Peterborough Midsummer 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Daniel Snipe 37:26 24 Diamond 75.91%
Darren Wells 38:15 33 Silver 71.72% SB
Mike Branston 40:20 59 Gold 74.30% SB
Darren Hillier 40:33 62 Silver 68.52% SB
Darren Maddison 41:56 81 Silver 69.32%
Joe Bennett 42:01 83 Bronze 64.58% PB
Carl Baron 42:31 94 Silver 68.37% SB
Abi Schofield 42:40 97 Diamond 71.13% SB
Sam Pettitt 42:50 99 Bronze 63.70% SB
Hugh Burton 43:59 125 Gold 70.94% SB
Roslyn Loutit 44:41 141 Platinum 84.19% SB
Keith Gillespie 45:09 149 Marble 61.54% SB
Abigail Branston 45:27 157 Gold 67.00% SB
Harry Friend 46:20 181 Junior SB
Darren Ellis 47:32 216 Marble 57.71%
Sue Harlow 48:47 251 Diamond 66.72%
Steve Megson 49:13 267 Marble 57.74%
Claire Piercy 49:16 268 Diamond 68.88% SB
Tim Loutit 50:27 296 Silver 63.40% SB
Ben Jackson 52:18 351 53.92%
Helen Joyce 52:24 357 Silver 59.48%
Gemma Toogood 52:33 363 Silver 58.29%
Lesley Harwood 54:13 422 Platinum 73.35% SB
Tracy Farrow 56:34 497 Silver 55.42% SB
Kirstin Homewood 57:22 519 Silver 55.78% SB
Karen Freeman 1:00:15 594 Silver 58.48%
Edyta Nightingale 1:00:51 606 Bronze 50.94%
Deborah Cook 1:03:59 673 Bronze 52.44% SB
Ian Vallance 1:04:01 674 46.81%
Charlotte Sortwell 1:05:51 703 46.37% SB
Joanne Baron 1:07:18 728 Bronze 50.42% SB
Amanda Margerson 1:07:21 729 Bronze 50.38% SB
Sharron Toms 1:12:38 806 Bronze 47.89% SB

12 June: Nene Valley Races – 10 mile

Name Time Position Standard Age Grade
Emily Hawke 2:00:02 31 44.03% SB
Anne Coles 2:05:04 42 42.63% SB

12 June: Nene Valley Races – 20 mile

Name Time Position
Amanda Britton 4:03:12 8

11 June: Enigma Guitar Heroes Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Ian Vallance 4:59:12 13 45.39%

9 June: Chase The Sun 5k – Olympic Park

Name Time Position Standard Age Grade
Daniel Snipe 17:52 9 Diamond 76.40%

7 June: Virtual Standards League – June 1 mile

Name Time Position Standard
Hugh Burton 5:21 1 Diamond PB
Mike Halcomb 5:23 2 Diamond SB
Carl Baron 5:27 3 Gold SB
Darren Maddison 5:29 4 Gold SB
Stuart Hodgkinson 5:41 5 Diamond SB
Jacob Drury 6:02 6 Bronze SB
Simon Hawkswell 6:20 7 Gold SB
Ian Vallance 6:31 8 Silver SB
Steve Megson 6:42 9 Marble SB
Helen Joyce 6:48 10 Gold PB
Karen Freeman 6:53 11 Platinum SB
Kathryn Hawkswell 6:57 12 Diamond PB
Jayne Stringer 7:11 13 Silver PB
Lesley Harwood 7:12 14 Platinum SB
Ben Jackson 7:25 15 SB
Paul McCarthy 7:40 16 Marble SB

7 June: Virtual Standards League – June 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Keith McCarthy 38:22 1 Diamond 78.11% PB
Darren Hillier 43:59 2 Bronze 63.17% SB
Sam Pettitt 44:43 3 Marble 61.01%
Darren Ellis 46:21 4 Marble 59.19% PB
Dean Longman 47:16 5 Bronze 62.91% SB
Colin Wright 47:44 6 Silver 65.36% SB
Rob Smith 49:15 7 Marble 59.46% SB
Tim Loutit 51:22 8 Silver 62.26% SB
David Towns 57:02 9 Silver 65.11% SB
Raeanne Elliott 58:45 10 Silver 53.36% SB
Amanda Britton 59:00 11 Silver 57.51% SB
Amelia Devine 1:04:03 12 Junior SB
Amy Maxwell 1:04:25 13 Marble 47.71% SB
Carol Riley 1:04:28 14 Diamond 61.69% SB
Amanda Margerson 1:07:23 15 Bronze 50.36% SB
Anne Coles 1:07:30 16 Bronze 48.22% SB
Andy Savage 1:08:27 17 47.92% SB
Sean Murphy 1:08:35 18 44.76% SB

7 June: Virtual Standards League – June 5 mile

Name Time Position Standard Age Grade
Abigail Branston 34:32 1 Diamond 70.37% PB
Kayleigh Draper 35:09 2 Diamond 68.85%
Darren Wells 35:55 3 Marble 60.70% SB
Sue Harlow 36:36 4 Platinum 70.95% SB
Alex Devine 36:43 5 Marble 60.10%
Richard Carpenter 36:43 6 Bronze 62.41% SB
Geoff Brown 37:57 7 Diamond 73.08% SB
Claire Piercy 38:26 8 Diamond 70.47% SB
Richard Smith 39:38 9 Bronze 63.58% SB
Tracy Farrow 41:47 10 Gold 59.83% SB
Steve Joy 42:31 11 53.90% SB
Kirstin Homewood 43:17 12 Silver 58.99% SB
Adrian Flintoft 49:35 13 49.18% SB
Nina Wright 50:41 14 Silver 54.09%
Joanne Baron 51:45 15 Bronze 52.33%
Edyta Nightingale 51:51 16 Marble 47.70%
Anne Meadows 53:55 17 Silver 54.90%
Anna Devine 54:44 18 Marble 46.65%

7 June: Virtual Standards League – June 5k

Name Time Position Standard Age Grade
Daniel Snipe 17:43 1 Diamond 77.05% SB
Matt Lauch 17:57 2 Gold 73.07% SB
Chris Yates 19:37 3 Silver 70.09% SB
Joe Bennett 19:48 4 Silver 65.82% PB
Roslyn Loutit 21:21 5 Platinum 85.95% SB
Gavin Farrow 21:46 6 Bronze 64.62% SB
Kevin Peel 22:28 7 Marble 58.09% SB
Mathew Bone 23:01 8 Marble 57.64% SB
Wendy Freeman 23:26 9 Diamond 68.42% SB
Rob Coles 23:53 10 Silver 64.34% SB
Rhiannon Loutit 23:58 11 Silver 61.96% SB
Gemma Toogood 24:07 12 Gold 61.99% SB
Barbara Johnson 26:12 13 Platinum 83.59% SB
Lesley Coles 26:41 14 Diamond 64.40% SB
Charlotte Cole 28:12 15 Bronze 53.66% SB
Charlotte Sortwell 31:17 16 Marble 47.63% SB
Jo Dawkins 32:35 17 Bronze 49.21% SB
Duncan Jackson 33:39 18 40.56% SB

6 June: Hertfordshire Half Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Claire Piercy 1:50:26 336 Diamond 66.71% SB
Emily Hawke 2:22:22 933 Bronze 49.18% SB

31 May: Boston Half Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Mike Halcomb 1:32:34 110 Gold 69.37% SB
Darren Maddison 1:32:34 111 Silver 68.26% SB

26 May: Virtual Handicap

Name Time Position Standard
Raeanne Elliott 18:10 1 Silver SB
Nina Wright 19:53 2 Silver SB
Ben Jackson 15:34 3 Marble SB
Emily Hawke 19:36 4 Bronze SB
Dawn Friend 22:44 5 Marble SB
David Towns 18:03 6 Gold SB
Hugh Burton 13:50 7 Gold SB
Ben Wright 13:04 8 Silver PB
Sam Pettitt 14:05 9 Bronze SB
Wendy Freeman 15:31 10 Diamond SB
Richard Smith 16:42 11 Bronze SB
Sue Harlow 15:33 12 Diamond
Darren Ellis 15:08 13 Marble
Carl Baron 14:10 14 Silver SB
Roslyn Loutit 15:08 15 Platinum
Barbara Johnson 19:10 16 Platinum SB
Joanne Baron 20:23 17 Silver SB
Jo Dawkins 22:47 18 Marble
Rob Smith 16:30 19 Marble SB
Lesley Harwood 17:11 20 Platinum
Barrie Cull 22:39 21 Bronze
Amy Rickards 19:35 22 Bronze SB
Edyta Nightingale 20:57 23 Marble
Ian Vallance 17:36 24 Marble

23 May: Peterborough Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Caroline Woods 3:23:17 127 Diamond 70.17% SB
Kevin Peel 3:43:26 211 Bronze 55.91% SB
Gavin Farrow 3:45:18 221 Bronze 58.74% SB
Keith Gillespie 3:45:57 225 Bronze 55.51% SB
Kathryn Hawkswell 4:08:49 337 Gold 60.71% SB
Simon Hawkswell 4:08:50 338 Silver 57.07% SB
John Ackroyd 4:36:29 440 Bronze 52.81% SB
Ian Vallance 4:41:06 452 Marble 48.32% SB
Mathew Bone 4:56:55 495 42.12% SB
Steve Bradbury 5:01:46 505 42.07% SB

20 May: Leicestershire Chase The Sun 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Rhiannon Loutit 44:37 57 Diamond 68.25% PB

16 May: Colchester Stampede 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Darren Maddison 39:53 43 Gold 72.88% PB
Karen Freeman 53:17 439 Diamond 66.12%

7 May: Virtual Standards League – May 1 mile

Name Time Position Standard
Chris Yates 5:22 1 Gold PB
Gavin Farrow 6:03 2 Silver SB
Wendy Freeman 6:08 3 Platinum PB
Dean Longman 6:08 3 Gold SB
Colin Wright 6:15 5 Gold SB
Richard Smith 6:36 6 Silver SB
Tracy Farrow 6:54 7 Diamond PB
Claire Piercy 6:56 8 Diamond SB
Rob Smith 7:00 9 Marble SB
Helena Potgieter 7:15 10 Silver SB
Charlotte Sortwell 7:25 11 Silver SB
Kirstin Homewood 7:27 12 Gold SB
Lesley Coles 7:30 13 Diamond SB
Tim Loutit 7:35 14 Silver SB
Charlotte Cole 7:53 15 Bronze SB
Nina Wright 8:43 16 Gold SB
Jo Dawkins 9:15 17 Silver SB

7 May: Virtual Standards League – May 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Darren Wells 38:43 1 Silver 70.86% SB
Mike Halcomb 41:13 2 Gold 71.61%
Carl Baron 42:35 3 Silver 68.26% SB
Kevin Peel 45:14 4 Marble 60.06% SB
Ian Vallance 47:32 5 Bronze 63.04% SB
Richard Carpenter 48:42 6 Marble 59.21% SB
Steve Megson 48:54 7 Marble 58.11% SB
Kathryn Hawkswell 51:30 8 Diamond 63.20% SB
Rhiannon Loutit 51:45 9 Silver 58.84% SB
Helen Joyce 51:55 10 Silver 60.03% SB
Rob Coles 53:22 11 Bronze 59.93% SB
Steve Joy 53:30 12 53.89% SB
Paul McCarthy 54:59 13 Marble 55.38% SB
Olga Barannikova 58:43 14 Bronze 52.80% SB
Edyta Nightingale 1:00:13 15 Bronze 51.48% SB
Jayne Stringer 1:00:59 16 Bronze 50.59% PB

7 May: Virtual Standards League – May 5 mile

Name Time Position Standard Age Grade
Daniel Snipe 29:26 1 Diamond 76.67%
Keith McCarthy 32:40 2 Gold 72.91%
Hugh Burton 33:06 3 Gold 74.27% SB
Roslyn Loutit 36:01 4 Platinum 83.29%
Joe Bennett 37:20 5 Marble 57.77% SB
Simon Hawkswell 38:27 6 Silver 64.46% SB
Gemma Toogood 39:37 7 Gold 61.67% SB
Mathew Bone 39:43 8 Marble 55.22% SB
Lesley Harwood 39:57 9 Platinum 79.39% PB
Ben Jackson 40:08 10 55.81%
Duncan Jackson 41:07 11 Marble 54.88% SB
Amanda Britton 41:32 12 Diamond 64.45% SB
David Towns 42:22 13 Gold 69.63% PB
Amelia Devine 46:08 14 Junior SB
Raeanne Elliott 46:33 15 Silver 53.71% SB
Barbara Johnson 46:44 16 Platinum 76.64%
Anne Coles 47:33 17 Silver 54.61% SB
Amy Maxwell 49:09 18 Marble 49.88% SB
Andy Savage 1:21:01 19 32.17%

7 May: Virtual Standards League – May 5k

Name Time Position Standard Age Grade
Stuart Hodgkinson 18:57 1 Diamond 77.84% SB
Darren Maddison 19:35 2 Silver 71.32% SB
Kayleigh Draper 19:37 3 Diamond 75.45% SB
Jacob Drury 19:53 4 Silver 64.88% SB
Darren Hillier 20:11 5 Bronze 66.14% SB
Sam Pettitt 20:29 6 Bronze 64.04% SB
Alex Devine 20:44 7 Bronze 64.31% SB
Darren Ellis 21:35 8 Marble 61.08% SB
Sue Harlow 22:00 9 Platinum 72.20% SB
Geoff Brown 22:31 10 Diamond 74.46% SB
Abigail Branston 22:43 11 Gold 65.37%
Karen Freeman 25:24 12 Diamond 67.65% SB
Sean Murphy 25:38 13 Bronze 57.54% SB
Adam Blake 28:26 14 Marble 52.29% SB
Adrian Flintoft 29:20 15 Marble 50.28% SB
Barrie Cull 30:14 16 Silver 60.69% SB
Anna Devine 30:18 17 Bronze 51.54% SB
Joanne Baron 30:37 18 Bronze 54.11% SB
Carol Riley 32:09 19 Gold 60.34% SB
Anne Meadows 32:11 20 Silver 56.24% SB

25 April: Big Flat Runway Races 5K, Elvington

Name Time Position Standard Age Grade
Abigail Branston 21:58 37 Diamond 67.60% SB

25 April: Shepperdine Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Daniel Snipe 2:57:27 27 Diamond 72.13% SB

25 April: Virtual Handicap

Name Time Position Standard
Ben Jackson 15:41 1 Marble SB
Helena Potgieter 17:26 2 Silver SB
Raeanne Elliott 18:26 3 Silver SB
Nina Wright 20:13 4 Silver SB
Charlotte Sortwell 18:15 5 Bronze SB
Darren Ellis 14:57 6 Marble SB
Barrie Cull 21:17 7 Bronze SB
Jo Dawkins 22:24 8 Bronze SB
Deborah Cook 20:54 9 Bronze SB
Hugh Burton 14:06 10 Gold SB
Geoff Brown 15:41 11 Diamond SB
Adrian Flintoft 20:40 12 SB
Ian Vallance 16:01 13 Bronze SB
Roslyn Loutit 15:01 14 Platinum SB
Claire Piercy 16:08 15 Diamond SB
Richard Smith 16:57 16 Bronze SB
Carl Baron 14:14 17 Silver SB
Gemma Toogood 17:06 18 Silver SB
Emily Hawke 20:09 19 Bronze SB
Barbara Johnson 19:14 20 Platinum SB
Anna Devine 20:26 21 Bronze SB
David Towns 18:36 22 Silver SB
Sue Harlow 15:23 23 Platinum SB
Lesley Harwood 16:58 24 Platinum SB
Jacob Drury 14:23 25 Bronze SB
Kathryn Hawkswell 17:00 26 Diamond SB
Joanne Baron 20:36 27 Silver SB
Edyta Nightingale 19:55 28 Bronze SB
Rob Smith 16:43 29 Marble SB
Rob Coles 17:34 30 Silver SB
Wendy Freeman 16:23 31 Diamond SB

18 April: Oundle Spring 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Kayleigh Draper 40:21 24 Diamond 75.18% PB Course Record
Darren Maddison 40:53 30 Silver 71.10% SB
Mike Halcomb 41:10 32 Gold 71.70% PB
Sam Pettitt 43:16 50 Bronze 63.06% SB
Roslyn Loutit 45:43 76 Platinum 82.28% Course Record
Rob Sleight 45:57 80 Silver 69.02% SB
Karen Freeman 52:41 135 Diamond 66.88% SB
Adam Blake 1:00:24 203 Marble 51.24% SB

18 April: Oundle Spring 5k

Name Time Position Standard Age Grade
Hugh Burton 20:51 9 Gold 71.30%
Jayne Stringer 29:21 44 Bronze 51.28% SB

11 April: Virtual Frostbite Race 6

Name Time Position
Daniel Snipe 28:49 14 SB
Matt Lauch 29:31 18 SB
Keith McCarthy 31:05 30 SB
Stuart Hodgkinson 31:39 38 SB
Chris Yates 32:23 45 SB
Mike Morley 32:43 48 SB
Kayleigh Draper 32:47 50 SB
Mike Branston 32:48 51 SB
Jacob Drury 33:18 56 SB
Andy Savage 33:23 58 SB
Hugh Burton 33:25 59 SB
Darren Maddison 33:26 60 SB
Ben Wright 33:50 68 SB
Alex Devine 34:58 86 SB
Carl Baron 35:21 94 SB
Roslyn Loutit 35:36 99 SB
Colin Wright 36:18 112
Darren Ellis 36:27 114 SB
Sue Harlow 36:38 120 SB
Ian Vallance 36:50 123 SB
Sam Pettitt 37:23 135 SB
Geoff Brown 38:03 149 SB
Mike Halcomb 38:34 160
Simon Hawkswell 38:58 177 SB
Ben Jackson 39:02 181 SB
Rob Smith 39:40 199
Rob Coles 40:21 206 SB
Richard Smith 41:00 214 SB
Paul McCarthy 41:52 227 SB
Tim Loutit 41:54 228
Dean Longman 42:08 233
David Towns 42:10 234 SB
Kathryn Hawkswell 42:51 246
Kevin Peel 42:55 249
Gavin Farrow 42:57 250 SB
Lesley Coles 43:20 254
Karen Freeman 45:26 285
Charlotte Sortwell 46:13 297
Jayne Stringer 46:18 298 PB
Kirstin Homewood 46:28 302 SB
Tracy Farrow 46:33 304 SB
Barbara Johnson 46:39 306 SB
Edyta Nightingale 47:36 324 SB
Anna Devine 48:26 335 SB
Charlotte Cole 48:39 339
Nina Wright 49:12 346 SB
Amanda Margerson 50:17 360 SB
Olga Barannikova 50:29 362 SB
Joanne Baron 50:50 368 SB
Amy Rickards 51:00 370 SB
Carol Riley 51:44 387 SB
Anne Meadows 51:46 388 SB
Jo Dawkins 54:17 418
Amy Maxwell 55:14 427 SB
Anne Coles 55:58 432 SB
Barrie Cull 56:57 440 SB
Gary Thurgood 1:02:33 455 SB

7 April: Virtual Standards League – April 1 mile

Name Time Position Standard
Alex Devine 5:12 1 Gold SB
David Whitwell 5:21 2 Silver SB
Keith McCarthy 5:32 3 Diamond SB
Andy Savage 5:52 4 Diamond SB
Darren Ellis 6:03 5 Bronze PB
Abigail Branston 6:11 6 Diamond SB
Richard Carpenter 6:22 7 Bronze SB
Steve Joy 6:33 8 Bronze SB
Rhiannon Loutit 6:33 8 Gold PB
Sam Pettitt 6:52 10 Marble SB
Darren Hillier 7:08 11 SB
Duncan Jackson 7:16 12 Marble SB
Rob Coles 7:25 13 Silver SB
Adam Blake 7:41 14 Bronze SB
Anna Devine 7:48 15 Silver SB
Barbara Johnson 8:12 16 Platinum SB
Joanne Baron 8:16 17 Gold SB
Anne Meadows 8:47 18 Diamond SB
Carol Riley 8:52 19 Diamond SB
Barrie Cull 8:59 20 Silver SB
Adrian Flintoft 9:10 21 SB
Amanda Margerson 9:22 22 Bronze SB

7 April: Virtual Standards League – April 10k

Name Time Position Standard Age Grade
Daniel Snipe 36:37 1 Diamond 77.61% SB
Matt Lauch 39:34 2 Silver 68.96% SB
Chris Yates 40:25 3 Silver 70.80% SB
Jacob Drury 40:47 4 Silver 65.88% SB
Kayleigh Draper 41:01 5 Diamond 73.95% PB
Stuart Hodgkinson 41:29 6 Diamond 74.01% SB
Darren Maddison 42:25 7 Silver 68.53% SB
Gavin Farrow 45:16 8 Bronze 64.21% SB
Joe Bennett 45:29 9 Marble 59.66% PB
Roslyn Loutit 45:41 10 Platinum 82.34% SB
Sue Harlow 46:20 11 Platinum 70.25% SB
Simon Hawkswell 46:50 12 Silver 66.62% SB
Geoff Brown 48:42 13 Diamond 71.70% SB
Mathew Bone 49:29 14 Marble 55.78% SB
Gemma Toogood 49:45 15 Gold 61.57% SB
Ben Jackson 51:01 16 55.28% SB
Richard Smith 51:54 17 Bronze 61.11% SB

7 April: Virtual Standards League – April 5 mile

Name Time Position Standard Age Grade
Mike Halcomb 33:14 1 Gold 70.56% SB
Kevin Peel 34:51 2 Bronze 61.93% SB
Colin Wright 36:18 3 Silver 68.27% SB
Ian Vallance 37:20 4 Bronze 63.79% SB
Wendy Freeman 37:27 5 Diamond 70.00% SB
Rob Smith 38:08 6 Marble 61.01% SB
Dean Longman 39:10 7 Bronze 60.34% SB
Kathryn Hawkswell 39:16 8 Diamond 66.13% SB
Tim Loutit 40:57 9 Silver 62.07% SB
Helena Potgieter 41:18 10 Silver 58.60% SB
Charlotte Sortwell 41:36 11 Silver 58.41% SB
Karen Freeman 42:31 12 Diamond 66.09% SB
Lesley Coles 42:34 13 Diamond 65.19% SB
Paul McCarthy 42:57 14 Marble 56.34% SB
Sean Murphy 43:42 15 Bronze 55.80% SB
Charlotte Cole 44:23 16 Bronze 55.73% SB
Jayne Stringer 47:30 17 Bronze 51.82% SB
Jo Dawkins 52:45 18 Bronze 49.70% SB

7 April: Virtual Standards League – April 5k

Name Time Position Standard Age Grade
Darren Wells 18:42 1 Silver 70.50% SB
Hugh Burton 20:10 2 Diamond 73.72% SB
Carl Baron 20:46 3 Silver 67.26% SB
Steve Megson 22:18 4 Bronze 61.21% SB
Claire Piercy 23:19 5 Diamond 71.05% SB
Amelia Devine 23:59 6 Junior SB
Lesley Harwood 24:13 7 Platinum 80.11% SB
Helen Joyce 24:18 8 Gold 62.55% SB
Amanda Britton 25:08 9 Diamond 65.12% SB
David Towns 25:14 10 Diamond 70.74% SB
Tracy Farrow 25:27 11 Gold 60.12% SB
Kirstin Homewood 25:58 12 Gold 60.14% SB
Anne Coles 26:57 13 Gold 58.94% SB
Olga Barannikova 27:33 14 Bronze 54.93% SB
Raeanne Elliott 27:56 15 Silver 54.77% SB
Edyta Nightingale 28:05 16 Bronze 53.89% SB
Nina Wright 29:30 17 Silver 56.84% SB
Amy Maxwell 30:04 18 Marble 49.89% SB

2 April: Engima Good Friday Marathon

Name Time Position Standard Age Grade
Ian Vallance 4:47:47 20 Marble 47.19% SB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>